FCA (Free Carrier) – франко-перевізник

Опис

Можливі 2 місця поставки:

  • склад чи магазин продавця;
  • причал, термінал чи місце, зазначене у контракті.

Продавець має привезти вже оформлений на експорт товар у місце постачання. Вивантажувати із транспорту не зобов’язаний.

Усі ризики та витрати на доставку лежать на одержувачі з моменту постачання вантажу. Застосовується для доставки вантажу з-за кордону будь-яким видом транспорту.

Зона відповідальності продавця

Забезпечує безпеку вантажу у місці поставки: перевірка якості, відповідність характеристик документам, маркування та пакування.

Постачальник займається отриманням ліцензії на експорт, забезпечує навантаження та доставку вантажу у вказане місце.

Надання документального підтвердження наявності товару.

Зона відповідальності покупця

Якщо вантаж за договором потрібно доставити від приміщення продавця, одержувач береться за навантаження на транспорт. Також займається оформленням імпорту, транзитом та доставкою.

Особливості застосування

Потребує уточнення місця поставки у контракті.

Що це означає?

FCA – Free Carrier

Другий пункт Інкотермс 2020 FCA розшифровується як Free Carrier і означає «Франко перевізник/Вільний перевізник». Згідно зі статистикою – це одна з найпоширеніших умов постачання товарів. Понад 40% міжнародних доставок вантажу здійснюються за пунктом FCA.

Що це означає

За умовами FCA постачальник зобов’язується передати покупцеві продукцію та завантажити її на обраний останнім транспортний засіб (місце завантаження вказує покупець). Також постачальник має подбати про митний експорт вантажу, у тому числі сплатити мита. А ось витрати на імпорт бере на себе одержувач багажу.

На відміну від інших пунктів Інкотермс, Free Carrier дозволяє виявити гнучкість щодо місця поставки. Так, сторони угоди можуть обирати між власним приміщенням продавця чи будь-яким місцем, куди вантаж буде доставлено перед відправкою (порт, авіаційний термінал, залізничний термінал). При цьому пошук та найм перевізника, витрати на перевезення та всі ризики лягають на одержувача.

Головне завдання продавця – підготувати багаж для експорту, оформити відповідні сертифікати та документи на митниці.

Ключові моменти Free Cаrrier

  • Можливі два варіанти. Перший продавець завантажує багаж зі свого складу на транспорт, який найняв покупець. Другий – продавець доставляє товар до вказаного місця призначення (порт чи авіатермінал) та надає його розвантаження та завантаження перевізнику. Послуги останнього сплачує покупець.
  • Момент передачі ризиків залежить від місця постачання. Це може бути склад продавця, або будь-яке місце, куди продавець погодив доставку.
  • Можливі мультимодальні вантажоперевезення будь-яким видом транспорту (авіа, з/д, море).
  • Митне оформлення товару на експорт – завдання продавця. Імпорт бере на себе сторона, що купує.
  • Страхування транспорту не є обов’язком, але покупцеві бажано зробити це, щоб убезпечити себе від ризиків.

Особливості застосування FCA

Free Carrier зазвичай використовують, коли покупець купує продукцію у різних постачальників і об’єднує її в одну поставку для доставки та розмитнення вантажу.

Прежде чем воспользоваться этим пунктом Инкотермса, Біржа вантажоперевезень 40FT рекомендує учасникам угоди обговорити точне місце постачання.

Особливо слід турбуватися про цей момент покупцеві, оскільки саме з цього місця він приймає усі ризики, пов’язані з міжнародним вантажоперевезенням.

Постачальнику необхідно надати докладні характеристики продукції, щоб покупець зміг вибрати підходящий транспорт для безпечного перевезення. Покупець, своєю чергою, передає ім’я експедитора чи транспортної компанії, номери авіарейсів чи морських суден, супровідну документацію. Це потрібно для декларації на митниці.

Ціна FCA договірна та складається з підсумкової вартості продукції, а також оформлення експорту на митниці та сплати мит.


Ще статті
  1. CPT (Carriage Paid To) – фрахт/перевезення оплачено до
  2. EXW (Ex Works) – франко-завод
  3. FOB (Free Оn Board) – франко-борт