EXW (Ex Works) – франко-завод

Опис

Постачання відбувається, коли постачальник передає вантаж одержувачу на своїй території (площа підприємства, склад). Одержувач бере на себе ризики за товар та обов’язок розподіляти витрати. Підходить для міжнародних вантажних перевезень будь-яким видом транспорту.

Зона відповідальності продавця

Безпека товару у місці поставки: контроль якості, відповідність ваги, габаритів, кількості продукції документам, упаковка та маркування.

Якщо є відповідний пункт у контракті – навантаження на транспортний засіб.

Повідомлення одержувача про наявність товару, подання відповідних документів: накладна, інвойс.

Зона відповідальності покупця

Вирішення питань з митницею: отримання ліцензій на ввезення/вивезення товару, оплата мит та податків.

Вирішення проблем з транзитом та доставкою.

Особливості застосування

Одержувач може мати труднощі з експортним оформленням, пов’язані з відсутністю реєстрації за кордоном.


Що це означає?

У умовах зовнішньоторговельного договору входить зобов’язання постачальника передати продукцію покупцю безпосередньо на складі чи підприємстві. Постачальник ні займатися навантаженням вантажу на транспортний засіб.

По суті пункт передбачає мінімальні вимоги до продавця вантажу. Тому умови міжнародного перевезення товарів можна охарактеризувати як «самовивіз».

При виборі цього пункту Інкотермс постачальник належним чином упаковує та маркує багаж, а після здійснення угоди надає підтвердження продажу. Він не повинен займатися оформленням вантажу на митниці та оформлювати страховий поліс. Але якщо захоче, то може сприяти цим процесам.

Тому одержувачу продукції слід обирати цей пункт з обережністю: всілякі ризики, пов’язані з транспортуванням вантажу, лягають на плечі одержувача. Також доведеться самостійно оформлювати документи, шукати експедитора та займатися транспортуванням.

Натомість продавцю такі умови вигідні. Все, що від нього потрібно – поінформувати про наявність продукції та надати доступ до складу.

Ключові моменти EX Works

  • Товар передається з власного приміщення постачальника чи будь-якого місця, вказаного у контракті.
  • Ризики покупця починаються з отримання вантажу.
  • Покупець самостійно організує пошук транспорту та міжнародне відправлення через торгову платформу. Вибір методу залежить від особливостей багажу. Може підійти доставка вантажу авіа, залізницею, морем чи автомобілем.
  • Покупець самостійно проходить процедуру митного контролю під час вивезення вантажу з однієї країни та ввезення до іншої. Якщо транзит проходить через кілька країн, то всі питання з митницею вирішує покупець.
  • Оформленням страхового поліса або відмовою від страховки займається одержувач вантажу. Слід розуміти, що відмова від страхування загрожує високими ризиками та грошовими втратами у разі пошкодження при транспортуванні.

Особливості застосування EXW

EXW підходить для будь-якого транспорту, включаючи комплексні перевезення, власний транспорт отримувача, послуги експедиторів.

Ціна договірна і включає лише підсумкову вартість вантажу. Витрати на експорт та доставку не включаються.

Цей пункт Інкотермса не можна використовувати, якщо одержувач не в змозі самостійно оформити вантаж на митниці. За бажанням, учасники можуть домовитися, щоб продавець завантажив багаж у транспорт, оформив експорт та заплатив мито.


Біржа вантажоперевезень 40FT рекомендує використовувати цей пункт Інкотермса, коли передбачається торгівля всередині однієї країни, або є надійний експедитор. Це ідеальний варіант для кур’єрських доставок.

Якщо все ж таки вирішили використовувати EX Works для доставки вантажу з-за кордону, укладайте контракт лише після того, як знайдете надійного перевізника, який надає додаткові логістичні послуги. Це дозволить мінімізувати ризики та уникнути непотрібних хвилювань.


Ще статті
  1. FOB (Free Оn Board) – франко-борт
  2. FCA (Free Carrier) – франко-перевізник
  3. CIP (Carriage and Insurance Paid to) – фрахт/перевезення та страхування оплачені до