Морські контейнерні перевезення FCL

FCL (Full Container Load) – це формат перевезення вантажу, коли в контейнері міститься товар або сировина тільки одного замовника.

Тисячі підприємців, зацікавлених у вантажоперевезеннях великих партій товарів, віддають перевагу способу FCL. Він являє собою перевезення морем у контейнері з одного порту в інший, і актуальний для всіх країн, де є морське сполучення.

Кому підійде транспортування FCL

Це один із найпопулярніших способів транспортування вантажів морем. Його використовують:

 1. Великі та невеликі компанії, які потребують перевезення габаритного вантажу.
 2. Приватні особи та підприємці для ввезення продукції в Україну та її вивезення.

Обираючи послугу FCL, слід розібратися в її особливостях.

Як проходить перевезення вантажу в морських контейнерах

Товар завантажується в стандартизовані контейнери, що значно прискорює і полегшує транспортування. При цьому будь-яка доставка FCL належить до категорії міжнародних і вимагає збору певного пакета документів:

 • для імпорту знадобиться інвойс, коносамент і пакувальний лист;
 • для експорту – інвойс, коносамент, сертифікати на продукцію, інформація щодо ваги (брутто-нетто).

Перевезення контейнерних вантажів в Україну передбачає завантаження в контейнер, який потім опечатують, і оформляють відповідні документи. Після прибуття в порт контейнер перевіряють і завантажують на судно. Коли корабель припливає в пункт призначення, процес здійснюється у зворотному порядку.

Таким чином, процедура контейнерних перевезень за методом FCL виглядає наступним чином:

 1. Відправник готує супровідні документи, оформляє коносамент.
 2. Продукція завантажується в контейнери і відправляється в порт.
 3. Після прибуття в порт оплачуються митні збори (за умови, якщо вони не включені в підсумкову вартість перевезення вантажів морем).
 4. Після прибуття в пункт вивантаження контейнери з продукцією оформляються.
 5. Їх доставляють автомобілем або іншим видом транспорту на вказану одержувачем адресу.
 6. Продукція вивантажується, а порожній контейнер передається в порт.

Оскільки контейнерне транспортування передбачає кілька етапів, доводиться постійно відстежувати стан вантажу на кожному з них. Уникнути несподіваних проблем допоможе звернення до перевіреної транспортної фірми. У цьому разі шанси на успішне прибуття продукції значно підвищуються. До того ж, багато експедиторів пропонують страхування товару та інші додаткові послуги.

З чого складається вартість FCL

Ціна доставки вантажу з-за кордону в контейнері зазвичай озвучується експедитором відразу. Для цього замовнику слід надати:

 • країни відправлення і прибуття;
 • обсяг, вагу і габарити;
 • тип вантажу та умови зберігання.

Цього достатньо, щоб експедитор розрахував кількість місць, сформував оптимальний маршрут і озвучив ціну.

Слід зазначити, що на вартість послуги FCL впливає тип контейнера. Замовник може обирати стандартні контейнери на 20 або 40 футів, з рефрижераторами, вентиляцією, відкриті платформи Flat Rack, ємності для перевезення газів і рідин.

Також враховуються додаткові послуги (страховка, перевірка, організація доставки під ключ та ін.), доставка порожнього контейнера під завантаження, його перевезення в порт.

Плюси та мінуси FCL

Популярність перевезення вантажів контейнерами зростає щороку. Це зумовлено багатьма факторами, зокрема:

 • Високий рівень безпеки вантажу. Звісно, повністю виключати фактори ризику не можна, однак, пригоди на воді трапляються набагато рідше, ніж при використанні інших видів транспорту. Крім того, морська хитавиця не шкодить продукції так, як це трапляється під час різких зупинок і ударів на залізниці або автомобільній дорозі.
 • Доступна ціна. У транспортувальне судно поміщається від 1 до 21 тисячі стандартних контейнерів. Це дає змогу перевозити в один пункт призначення вантажі від різних замовників, і таким чином знизити витрати на транзит для кожного з них – оплачуються тільки свої контейнери.
 • Дотримання термінів. Морські перевезення здійснюються за вже налагодженими, добре відомими маршрутами, що дає змогу з високою точністю прогнозувати день і час прибуття в порт. На воді відсутні труднощі, властиві автомобільним і залізничним перевезенням: затори, несправні мости і рейки, перекриття маршрутів. Природно, не виключені шторм або несправності корабля, однак, за статистикою, це відбувається рідко і є скоріше винятком, а не правилом.
 • Можливість доставки в будь-який куточок планети. Скориставшись доставкою в контейнерах FCL в Україну, одержувач може згодом переправити вантаж у будь-яку країну морем або землею.
 • Сумісність з іншими видами логістики. Можна будувати маршрут таким чином, щоб вантаж доставлявся поїздом, машиною і кораблем на різних етапах логістичного ланцюжка.
 • Можливість перевозити вантажі будь-якого розміру та обсягу. Така варіативність досягається завдяки використанню різних типів контейнерів для транспортування рідких, сухих, сипучих продуктів, побутової та виробничої техніки, побутової хімії та багато чого іншого.

Є у перевезень FCL і недоліки. Але їх набагато менше:

 • Контейнерні перевезення вимагають ретельної підготовки і зміни засобів пересування (щонайменше, на ділянці доставки від складу відправника до порту і від порту до складу одержувача). У багатьох це викликає складнощі, тому більшість логістичних компаній покладають цей обов’язок на себе.
 • Обмеження за швидкістю. Судно з вантажем на борту не може розвивати високу швидкість. На неї впливають і погодні умови. Тому транспортування морем не рекомендується в ситуаціях, коли необхідно доставити продукти, що швидко псуються (у цьому випадку оптимальний спосіб – авіадоставка).

Розрахувати вартість доставки FCL
На торговій платформі 40 FT зареєстровано безліч експедиторів, що пропонують послугу FCL. Ми впевнені, тут кожен знайде для себе відповідний спосіб доставки продукції морем з урахуванням особливостей транспортування і габаритів.

Ще статті:

 1. Перевезення вантажів “під ключ”
 2. Митне оформлення вантажу
 3. Мультимодальні перевезення