Який вид морської контейнерної доставки вибрати – FCL або LCL

Морські контейнерні перевезення відіграють важливу роль у зовнішньоекономічній діяльності. Вони відрізняються високим ступенем збереження вантажу, дають змогу перевозити майже всі види продукції в необмежених кількостях. Завдяки контейнерам товар у дорозі залишається цілим і неушкодженим. Крім того, металеві бокси спрощують завантаження на корабель і доставку на склад, а надійне пломбування не дає змоги отримати доступ стороннім особам.

Під час контейнерного транспортування на боксах часто можна побачити написи LCL і FCL. Що вони означають? Яка між ними різниця? Що краще? Давайте розбиратися.

LCL і FCL: що це таке

Терміни є скорочення від фраз Less than container load і Full Container Load і дослівно означають таке:

 • LCL – менше, ніж завантаження контейнера;
 • FCL – повне завантаження контейнера.

Обидві абревіатури характеризують ступінь навантаження контейнера. Якщо на боксі є визначення LCL, це означає, що він використовується для перевезення збірних вантажів від різних відправників. Якщо FCL – контейнер завантажений продукцією одного постачальника.

Особливості використання LCL

За фактом термін LCL застосовується для збірних перевезень. У разі замовлення невеликої кількості продукції невигідно витрачатися на оренду цілого контейнера. Набагато дешевше і зручніше приєднати замовлення до іншої партії і розділити витрати на транспортування між одержувачами.

Для прикладу: стандартний контейнер вміщує до 28 кубометрів вантажу. Якщо обсяг замовлення дорівнює 12 кубометрам, є два варіанти:

 1. Перевозити напівпорожній контейнер і оплачувати його повну вартість.
 2. Додати продукцію іншого замовника або навіть кількох.

Звісно, другий варіант кращий і для перевізника, і для одержувача. Перший може грамотно витрачати наявні в його розпорядженні ресурси, другий – заощадити на перевезенні вантажу з-за кордону.

Переваги LCL:

 • можливість вибирати товари за оптимальною ціною;
 • забезпечення стабільного потоку товарів у невеликих кількостях;
 • економія – замовники ділять між собою вартість транзиту;
 • оптимальна логістика – можна організувати вантаж на відправлення з різних точок світу.

Серед основних недоліків – додаткові витрати на обробку і перевірку продукції на консолідованому складі. Швидкість транспортування вантажів LCL довша, оскільки потрібен час на наповнення контейнера.

Особливості використання FCL

Доставки FCL доцільні у випадках, коли обсяг продукції здатний повністю наповнити контейнер. Головна відмінність від LCL – FCL передбачає міжнародне перевезення вантажу від одного постачальника.

Спосіб нерідко застосовують під час транспортування великої товарної партії – у цьому разі є можливість істотно заощадити, орендувавши великі контейнери 20 або 40 футів.

Переваги FCL:

 • пломбування товарів на складі постачальника – забезпечує високе збереження в процесі транспортування;
 • вантаж не потрібно маркувати – це знижує додаткові витрати;
 • скорочення часу на доставку і відвантаження, оскільки в контейнері продукція одного замовника.
 • можливість доставки в будь-яку країну, де є морський порт.

Серед недоліків – необхідність у ретельній організації процесу та оплаті повної вартості контейнера, незалежно від ступеня його наповненості.

Головні відмінності LCL і FCL

Крім відмінностей, які криються в самому розумінні цих термінів, слід виділити й інші, що стосуються логістичного процесу:

Оформлення документів. При FCL цим займається безпосередньо перевізник. При LCL – представник компанії, що забезпечує консолідацію продукції.

Місце завантаження в контейнер. У першому випадку це склад продавця, у другому – консолідований склад.

Швидкість доставки. FCL прибуває завжди швидше, тоді як LCL вимагає додаткового часу на обробку вантажу і наповнення контейнера.

Виконавець. Для замовлення FCL достатньо знайти перевізника. Послуги LCL вимагають участі фірми, що займається консолідацією вантажу.

Що вибрати

Як бачите, хоч LCL і FCL мають на увазі доставку вантажу морем у контейнерах, по суті, вони абсолютно різні. Вибір слід робити виходячи з характеристик вантажу.

На практиці LCL переважно використовують підприємці, які замовляють товари в невеликих кількостях у різних постачальників. Доставка FCL популярна серед виробничих корпорацій, великих компаній і торгових мереж, що займаються оптовими закупівлями.

Ще статті:

 1. Які послуги пропонує біржа вантажоперевезень 40 FT
 2. Міжнародна експрес доставка
 3. Види контейнерів та їхні розміри